Topp 5 exklusiva medlemsklubbar i Marbella

Av Salma Hwedi på - 6m. lästid

Marbella är ett resmål som är synonymt med högklassigt boende, och inget visar detta bättre än de exklusiva medlemsklubbarna i området. Dessa klubbar erbjuder den ultimata femstjärniga servicen, och genom den här bloggen kommer vi att ta dig med på en resa för att upptäcka det bästa av det bästa. Från restauranger med Michelinstjärnor till bekvämligheter i världsklass - dessa klubbar kommer att lyfta din Marbella-upplevelse till nya höjder. Så följ med oss när vi utforskar de mest exklusiva medlemsklubbarna i Marbella.

Ägarklubben Puente Romano

Hotell Puente Romano representerar sofistikering och elegans, och det är ingen överraskning att hotellets privata medlemsklubb, The Owner's Club, återspeglar detta. Klubben ligger i den mest exklusiva delen av Nobu Hotel och har en rad lyxiga bekvämligheter och tjänster.

Som medlem i Owner's Club får du tillgång till en privat conciergetjänst som tar hand om alla dina behov, från att boka ett bord på en berömd restaurang till att boka en spabehandling. Klubben har också en elegant lounge och bar där du kan koppla av och koppla av med en drink i handen, samt konferensrum och kontorsfaciliteter för dig som behöver få lite arbete gjort.

Och med några av de bästa restaurangerna i Marbella, inklusive Dani Garcias Michelin-stjärniga matlagningsrestaurang, precis utanför dörren har du tillgång till några av de finaste kulinariska upplevelserna som staden erbjuder. Medlemskap i Owner's Club är endast på inbjudan. Ändå är medlemmarnas gäster och Nobu Hotels gäster välkomna att använda klubbens faciliteter, vilket gör att de kan uppleva en smak av den lyx och exklusivitet som klubben erbjuder.

Flygfoto av Puente Romano Tennis Club i Marbella
Puente Romano Tennis Club i Marbella.

Motel Particulier

Motel Particulier är en av Marbellas mest eleganta och exklusiva klubbar som erbjuder en unik blandning av gastronomi, musik, föreställningar och en elitpublik. Klubben ligger i Marbellas lagerområde och ger en avskild och privat upplevelse.

Så snart du kliver in på Motel Particulier kommer du att känna dig som om du har förflyttats tillbaka till det brinnande 20-talet, med vintageinredningen och atmosfären som bidrar till klubbens övergripande elegans. Menyn är utarbetad av kocken Franco Franceschini, med franska rätter som kommer att fresta dina smaklökar. När kvällen fortskrider övergår middagen i dans, med levande musik och uppträdanden som förstärker stämningen.

En av de unika egenskaperna hos Motel Particulier är att telefonanvändning inte är tillåten vid flera evenemang, vilket bidrar till klubbens exklusivitet och avskildhet. Medlemskapsprocessen är rigorös och medlemmarna väljs ut genom en strikt process. Om de accepteras får medlemmarna ett årslångt medlemskap och får ta med sig högst två gäster.

Fotografi av insidan av Motel Particulier i Marbella
Motel Particulier i Marbella (www.facebook.com/MotelParticulier)

The I/O

The I/O är en helt ny hälsoklubb för medlemmar som erbjuder en unik blandning av lyx och fitness. Klubben har en harmonisk balans mellan wellnessutrymmen, inklusive träningsområden utomhus och inomhus, stretchingområden och toppmodern gymutrustning. Klubbens eleganta och snygga design ger en bekväm och sofistikerad atmosfär för medlemmarna.

Som medlem i I/O har du tillgång till alla gymutrymmen, inklusive chill-out-zonerna, där du kan koppla av och varva ner efter träningen. Klubben erbjuder också exklusiva klasser som leds av erfarna och kvalificerade tränare och en inledande bedömning 1 till 1 för att hjälpa dig att sätta upp och uppnå dina träningsmål.

I/O erbjuder två medlemskapsalternativ: "I by the I/O" och "O by the I/O". Medlemskapet "I by the I/O" omfattar tillgång till alla klubbens faciliteter, klasser och en första bedömning. Medlemskapet "O by the I/O" omfattar däremot allt det ovanstående samt tillgång till ett VIP-område, prioriterade klassbokningar och andra exklusiva förmåner. Båda medlemskapen är årliga och ger medlemmarna tillgång till klubbens anläggningar, utrustning och tjänster under ett helt år.

Ett fotografi av I/O Gym i Marbella, det mest exklusiva gymmet i Spanien.
I/O Gym i Marbella (www.instagram.com/theioclub)

Medlemskap på Finca Cortesin

Finca Cortesin är en av de bästa golfklubbarna på Costa del Sol och erbjuder ett exklusivt medlemskap utöver golf. Som medlem i denna prestigefyllda klubb har du tillgång till den privata Member's Club Lounge, där du kan koppla av och koppla av med likasinnade. Dessutom har medlemmarna tillgång till särskilda områden i klubben som är begränsade för allmänheten, vilket ger en exklusiv upplevelse.

Klubben erbjuder en rad förmåner till sina medlemmar, till exempel särskilda rabatter på greenfee, varor samt mat och dryck. Medlemmarna får också fri tillgång till vissa klubbområden, t.ex. träningsanläggningarna och driving range. Klubben anordnar också regelbundna evenemang, såsom turneringar, clinics och sociala sammankomster, exklusivt för medlemmarna.

Finca Cortesins golfbana anses vara en av de bästa i regionen, med en utmanande och vacker design. Banan har stått värd för flera prestigefyllda turneringar, bland annat Volvo World Match Play Championship. Klubben har också en rad andra faciliteter, bland annat ett spa, en pool och en restaurang, som medlemmarna kan njuta av.

Finca Cortesin, 5-stjärnig resort i Casares, en stad utanför Marbella.
Finca Cortesin i Casares (www.fincacortesin.com)

Platinum Club på Marbella Country Club

Platinum-medlemskapet på Marbella Country Club är prestigefyllt för golfentusiaster. Detta exklusiva medlemskap ger tillgång till över 100 golfklubbar i hela landet, inklusive några av landets mest exklusiva och eftertraktade golfklubbar. Medlemskapet ger också tillgång till exklusiva evenemang och förmåner, till exempel turneringar som är förbehållna medlemmarna och specialerbjudanden på varor.

En av de viktigaste fördelarna med att vara Platinum-medlem på Marbella Country Club är Platinum Club Appreciation Day. Detta gör det möjligt för medlemmarna att ta med sig gäster för att spela med dem till vagnspris, vilket gör det möjligt för dem att dela sin kärlek till golfen med sina vänner och sin familj. Detta är ett utmärkt tillfälle att presentera klubben och dess anläggningar för potentiella nya medlemmar.

Marbella Country Clubs golfbana anses allmänt vara en av de bästa i regionen, med en utmanande och vacker utformning som kommer att sätta golfspelare på prov på alla nivåer. Klubben har också en rad andra faciliteter, bland annat en driving range, övningsgreener, en pro shop och ett klubbhus med matsal och sociala utrymmen.

Fotografi av Marbella Golf Country Club i Marbella
Marbella Golf Country Club (www.marbellagolf.com)

Marbella är ett resmål som är känt för sin lyx och exklusivitet, och de exklusiva medlemsklubbarna i området återspeglar detta. Från privata stränder till bekvämligheter i världsklass, dessa klubbar erbjuder den ultimata femstjärniga servicen och ger en upplevelse som verkligen är upphöjd. Oavsett om du letar efter en elegant lounge och bar eller tillgång till några av Marbellas bästa restauranger har dessa klubbar något för alla. Vi hoppas att den här bloggen har gett dig en inblick i den exklusiva världen av medlemsklubbar i Marbella. Vi uppmuntrar dig att uppleva dem själv för att förstå vilken lyx och exklusivitet de verkligen erbjuder.

Du kan läsa vår blogg för att upptäcka mer om hur du får ut det bästa av utomhuslivet i Marbella och de bästa golfbanorna i Marbella. Vi har också en djupgående guide för shopping i Marbella och en allt-du-behöver-vad-veta-kunna-guide för skidåkning i Spanien.

Samarbetspartner Salma Hwedi